O dotacje unijne na rozwój firmy produkcyjnej mogą ubiegać się mikro oraz mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą z siedzibą zarejestrowaną na terytorium Polski. Środki finansowe sprzyjające rozwojowi i umożliwiające rozpoczęcie działalności na większą skalę można uzyskać poprzez złożenie stosownego wniosku. Prezentowany projekt powinien przyczyniać się do osiągnięcia jak największej innowacyjności w przedsiębiorstwie.
Dotacje unijne na rozwój firmy produkcyjnej
Dotacje unijne na rozwój firmy produkcyjnej dla przedsiębiorców w 2023 roku przyznawane są na:
- wprowadzanie nowych produktów i usług do oferty,
- automatyzację, mechanizację i robotyzację przedsiębiorstw,
- wsparcie eksportu i reklamy przedsiębiorców,
- obniżenie kosztów produkcji i negatywnego wpływu przedsiębiorstwa na środowisko,
- prowadzenie badań nad nowymi produktami i usługami.
Pozyskane fundusze mogą więc zostać wykorzystane na budowę lub rozbudowę hali produkcyjnej czy też zakup maszyn lub linii technologicznych pozwalających na wprowadzenie nowych bądź ulepszonych produktów oraz usług. W 2023 roku szczególnie interesujące dla przedsiębiorców są dotacje przyznawane w ramach programu Ścieżka Smart, wspierającego działalność badawczo-rozwojową, innowacyjną i inwestycyjną.
Procedura składania wniosków o dotacje unijne na rozwój firmy produkcyjnej
O dofinansowanie z programu Ścieżka Smart mogą ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy z sektora MŚP prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W celu rozpoczęcia procedury muszą oni złożyć stosowny wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami. Wszystkie prawidłowe wnioski zostają następnie poddane ocenie pod kątem spełniania takich wymogów, jak:
- terminowe złożenie aplikacji,
- kompletność przedstawionej dokumentacji,
- wartość merytoryczna projektu.
Co powinien zawierać wniosek o dotację unijną na rozwój firmy produkcyjnej?
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wniosek o dofinansowanie z programu Ścieżka Smart musi obejmować co najmniej jeden z dwóch modułów – moduł B+R lub moduł wdrożenie innowacji.
Moduł B+R
Moduł B+R obejmuje dofinansowanie prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, których celem jest opracowanie innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej w skali kraju. Wsparcie przyznawane jest na cały proces badawczy lub jego wybraną część.
Moduł wdrożenie innowacji
Moduł wdrożenie innowacji obejmuje dofinansowanie wdrożenia w przedsiębiorstwie wyników prac B+R. Wyniki te muszą prowadzić do powstania innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej na poziomie krajowym. Wsparcie udzielane jest w tym wypadku w formie dotacji warunkowej, która w pewnej części podlega zwrotowi. Szczegółowe warunki dofinansowania i zasady zwrotu części funduszy reguluje umowa o dotację.
We wniosku o przyznanie dotacji na rozwój firmy produkcyjnej można również zawrzeć maksymalnie pięć modułów fakultatywnych, dotyczących działań związanych z:
- budową lub rozbudową infrastruktury B+R,
- promocją produktów na rynkach zagranicznych,
- ochroną własności przemysłowej,
- podnoszeniem kompetencji kadr,
- zieloną i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.
Gdzie należy złożyć wniosek o dotację unijną na rozwój firmy produkcyjnej?
Wnioski o dotację unijną na rozwój firmy produkcyjnej z programu Ścieżka Smart należy składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Dokumenty można przesyłać za pośrednictwem formularza zamieszczonego na oficjalnej stronie internetowej agencji.
Przedsiębiorcy, którzy pierwszy raz ubiegają się o dotację unijną na rozwój prowadzonej działalności lub chcą mieć pewność, że złożony przez nich wniosek jest kompletny, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Od lat zajmujemy się pozyskiwaniem dofinansowania ze źródeł lokalnych, regionalnych, krajowych oraz międzynarodowych. Inicjatywa Euro specjalizuje się przede wszystkim w dotacjach związanych z rozwojem firm produkcyjnych, B+R, wdrażaniem technologii do firm oraz aplikacjami cyfrowymi.
Najnowsze komentarze