Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to dotacje, które przeznaczone są na rozwój mikro, małych, średnich lub dużych przedsiębiorstw. W ramach Ścieżki SMART można pozyskać finansowanie na kompleksowe projekty, które składają się z poszczególnych modułów. Warunkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej, zarejestrowanej na terytorium Polski. Projekty mogą być realizowane samodzielnie przez przedsiębiorców lub w konsorcjach z udziałem innych przedsiębiorców. Pozyskane fundusze znacząco przyczynią się do rozwoju innowacyjności w danej firmie.
Aktualizacja terminów naborów – nowy harmonogram
Zmiany harmonogramu naborów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przedstawiają się następująco:
1. Działanie 1.1 ścieżka SMART – nabór dla konsorcjów:
Zmiana daty początkowej z 30 października na 14 listopada, a także zmiana naboru wniosków do dnia 8 lutego 2024 roku.
2. Działanie 1.1 Ścieżka SMART – nabór pojedyncze MŚP:
Zmiana daty zakończenia naboru wniosków z 30 czerwca na dzień 30 października 2023 roku.
3. Działania 1.1 Ścieżka SMART – nabór na rzecz dostępności:
Zmiana daty zakończenia składania wniosków z 31 sierpnia na 30 października 2023 roku.
Co jest celem konkursu FEGN Ścieżka SMART?
FEGN, czyli Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To największy program wsparcia innowacji dla przedsiębiorców, przewidziany na lata 2021-2027. Ścieżka SMART to kompleksowe wsparcie finansowe dla działalności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Składa się ono z 7 modułów:
1. B+R
Obejmuje prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których założeniem jest opracowanie innowacji produktowej bądź procesowej. Celem tego modułu jest wdrożenie nowego lub ulepszonego wyrobu, usługi lub innowacji w procesie biznesowym.
2. Wdrożenie innowacji
Dofinansowanie przeznaczone jest na wdrożenie wyników prac B+R co najmniej na poziomie krajowym. Cel obejmuje wdrożenie nowego lub ulepszonego wyrobu, usługi bądź innowacji w procesie biznesowym.
3. Infrastruktura B+R
Możliwość dofinansowania utworzenia bądź rozbudowy centrum badawczo-rozwojowego. Celem tego modułu jest wsparcie w realizacji agendy badawczej, której zadaniem jest opracowanie innowacji produktowej bądź procesowej.
4. Cyfryzacja
Dofinansowanie transformacji cyfrowej i zapewnienie cyberbezpieczeństwa. Cele modułu jest bezpieczeństwo, transformacja cyfrowa działalności przedsiębiorstwa, procesów w nim zachodzących oraz modelu biznesowego.
5. Zazielenienie przedsiębiorstw
Dotacja przeznaczona jest na wsparcie działań związanych z zieloną transformacją przedsiębiorstwa. Celem tego modułu są zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej poprzez uwzględnienie aspektów środowiskowych.
6. Kompetencje
Moduł zakłada podnoszenie kwalifikacji kadry pracowniczej. Cel: doskonalenie kompetencji pracowników oraz osób zarządzających, poprzez zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności.
7. Internacjonalizacja
Dofinansowanie przeznaczone jest na działania związane z ochroną praw własności przemysłowej oraz obrony w przypadku naruszenia. Dotacja może być wykorzystana również na promocję zagraniczną produktów. Cel: umiędzynarodowienie produktów oraz uzyskanie procesu ochrony własności.
Dotacja przeznaczona jest dla mikro, małych, średnich, dużych przedsiębiorców, instytucji i organizacji badawczych, uczelni oraz podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki, a także organizacje pozarządowe. Wyjątkowość Ścieżki SMART oparta jest na modułowej konstrukcji projektów, które są przedkładane do dofinansowania. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają możliwość, aby w jednym wniosku uwzględnić różne etapy innowacyjnego przedsięwzięcia i jego sfinansowania. Warto zatem przeanalizować potrzeby własnej firmy i sięgnąć po dofinansowanie.
Jakie warunki konkursowe należy spełnić?
Ścieżka SMART składa się z 7 modułów, w tym obowiązkowych i dowolnych. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw obowiązkowy jest moduł B+R bądź wdrożenie innowacji. Duże przedsiębiorstwa obowiązkowo muszą wybrać moduł B+R. Z kolei pozostałe moduły są dobrowolne, oznacza to, że przedsiębiorstwa mogą je wdrożyć na podstawie aktualnych potrzeb. Istotną kwestią jest sporządzenie wniosku o dofinansowanie. Ważnym aspektem jest tutaj stworzenie koncepcji realizacji projektu. Warto zatem przeanalizować potrzeby inwestycyjne i rozwojowe danej firmy, uwzględniając 7 dostępnych modułów i dopasowanie optymalnych korzyści finansowania. Ważna jest również strategia realizacji projektu.
Najnowsze komentarze