Przedsiębiorcy z sektora MŚP jeszcze w tym roku będą mogli ubiegać się o dodatkowe wsparcie ze środków europejskich. Możliwe jest skorzystanie z ogólnopolskich bądź regionalnych programów. Warto zatem zapoznać się z aktualnym harmonogramem naborów przewidzianych do końca 2024 roku.
O jakie dotacje będą mogli starać się przedsiębiorcy do końca bieżącego roku?
Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem dodatkowych środków pieniężnych mogą skorzystać z propozycji poniższych dotacji:
Ścieżka SMART
Obecnie trwa nabór wniosków, który zakończy się 24 października 2024 roku. Celem konkursu jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, jak również ukierunkowanie na wdrażanie innowacji produktywnych bądź procesowych. To także cyfryzacja i transformacja firm w kierunku zróżnicowanego rozwoju oraz internacjonalizacja przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr. O dofinansowanie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na terenie Polski.
Każdy z projektów musi składać się z danych modułów. MŚP obowiązuje przynajmniej jeden z dwóch rodzajów tj. moduł B+R – prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub moduł wdrożenie innowacji – wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych.
Dotacje w poszczególnych województwach:
Przedsiębiorcy z sektora MŚP będą mogli starać się o wsparcie dedykowane ich regionom. Oto lista dostępnych programów dla poszczególnych województw:
1. Województwo wielkopolskie
Działanie 1.2 Wsparcie działalności B+R przedsiębiorców i konsorcjów
Program będzie obejmował całe województwo wielkopolskie. Dedykowany jest firmom z sektora MŚP oraz konsorcjów naukowo przemysłowych. Wnioski można składać od 9 września do 8 listopada 2024 roku. Celem projektu jest rozwijanie oraz wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych, jak również wykorzystanie zaawansowanych technologii. W ramach projektu będzie można uzyskać wsparcie na modułowe inicjatywy dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Wymóg dotyczy jednego z modułów tj. prace badawczo-rozwojowe lub infrastruktura badawczo-rozwojowa.
2. Województwo małopolskie
Działanie 1.3 Infrastruktura badawczo-rozwojowa przedsiębiorstw
Nabór wniosków odbywa się do 25 października 2024 roku. Celem dotacji jest rozwijanie oraz wzmacnianie zdolności badawczych/innowacyjnych, jak również wykorzystanie zaawansowanych technologii. Wsparcie finansowe obejmie projekty badawczo-rozwojowe, w tym tworzenie prototypów bądź instalacji demonstracyjnych, jak również testowanie ich także z udziałem końcowym użytkowników. Dodatkowo dofinansowanie może być przewidziane na wsparcie przygotowawcze do wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych. Jego wysokość wyniesie do 80% kosztów badań przemysłowych i 60% kosztów prac rozwojowych. Wymogiem jest m.in. innowacyjność rezultatów projektu w skali co najmniej rynku polskiego, jak i wdrożenie wyników prac B+R w ciągu 3 lat od złożenia wniosku.
3. Województwo podkarpackie
Działanie 01.01 Wsparcie działalności badawczo-rozwojowych
Jest to nabór dla przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz konsorcjów naukowo-przemysłowych z województwa podkarpackiego. Przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski od września do grudnia 2024 roku. Celem projektu jest rozwijanie oraz wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych, jak również wykorzystanie zaawansowanych technologii. Wsparcie będzie dedykowane dla kompleksowych, modułowych projektów, obejmujących prowadzenie prac B+R, prace przedwdrożeniowe (np. certyfikacja) inwestycje w infrastrukturę B+R, jak i wdrożenie wyników prac B+R. Wysokość dofinansowania wyniesie do 80% kosztów badań przemysłowych i 60% kosztów prac rozwojowych. Jednym z głównych wymogów uzyskania dotacji jest realizacja projektu do 31 grudnia 2026 roku, ponadto w projekcie należy uwzględnić przynajmniej jeden z modułów obligatoryjnych, czyli Prace B+R bądź Infrastruktura B+R.
4. Województwo dolnośląskie
Działanie 9.4 D Inwestycje w działalność B+R oraz wdrożenie innowacji
Program dedykowany jest dla przedsiębiorców MŚP z całego subregionu wałbrzyskiego, czyli miasto Wałbrzych oraz powiaty: ząbkowicki, wałbrzyski, świdnicki, kłodzki i dzierżoniowski. Wnioski można składać od 20 grudnia 2024 do 30 stycznia 2025 roku. Zadaniem projektu będzie umożliwienie zarówno regionom, jak i ludności łagodzenia skutków transformacji w kierunku osiągnięcia celów Unii Europejskiej na rok 2030 z zakresu energii i klimatu, jak również w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 roku. Wsparcie będzie dedykowane inwestycjom związanym z działalnością badawczo-rozwojową i wyniesie do 80% kosztów badań przemysłowych i 60% kosztów prac rozwojowych.
5. Województwo zachodniopomorskie
Działanie 1.1 Kompleksowe projekty B+R przedsiębiorstw
Program przeznaczony jest na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych oraz innowacyjnych, jak również wykorzystywanie zaawansowanych technologii. Dofinansowanie dedykowane jest projektom kompleksowo obejmującym prace badawczo-rozwojowe, jak również ich implementację w działalność gospodarczą, ponadto będą skupiać się na realizacji działań B+R. Możliwe będzie również ubieganie się o wsparcie na wprowadzenie wyników prac B+R, prace przedwdrożeniowe, rozwój niezbędnej infrastruktury laboratoryjnej czy kompetencji personelu badawczego. Wnioski będzie można składać od września do października 2024 roku.
Działanie 1.2 Małe projekty B+R
Program kładzie nacisk na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych oraz innowacyjnych, jak również wykorzystywanie zaawansowanych technologii. Otrzymane dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup usług badawczo-rozwojowych, które będą związane z opracowaniem nowej bądź ulepszonej usługi, produktu czy technologii produkcji. Wnioski będzie można składać od września do października 2024 roku.
6. Województwo opolskie
Działanie 1.9 Wdrożenie B+R przez MŚP
Program ma na celu wzmacnianie trwałego wzrostu oraz konkurencyjności MŚP, jak również tworzenie w nich miejsc pracy, np. poprzez inwestycje produkcyjne. Dofinansowanie obejmuje inwestycje związane ze wdrożeniem wyników prac rozwojowych. Środki będzie można przeznaczyć na zakup maszyn i/lub urządzeń istotnych do wprowadzenia innowacji.
Program DIG.IT
DIG.IT jest dofinansowaniem oferowanym przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., dedykowanym na transformację MŚP. Rezultatem programu będzie wdrożenie innowacji produktowych, organizacyjnych czy procesowych. Pozyskane środki będzie można przeznaczyć m.in. na zakup bądź utworzenie nowoczesnych technologii cyfrowych. Poziom dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowalnych, natomiast wypłata środków będzie w formie refundacji. Program DIG.IT ma za zadanie pomóc firmom z sektora MŚP wzmocnić swoją konkurencję na rynku. Zastosowanie technologii cyfrowej pozwoli na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa, np. ograniczenie energochłonności czy zwiększenie produktywności.
Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej – POZ
NFZ realizuje program „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”. Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Będzie on realizowany w formule grantowej, natomiast odbiorcami będą wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielanie świadczeń w ramach POZ. Wsparcie z projektu będzie można przeznaczyć na zakup sprzętu medycznego oraz wyposażenia wspomagającego proces udzielania świadczeń zdrowotnych, jak również sprzętu i oprogramowania teleinformatycznego czy na wykonywanie robót budowlanych, mających na celu dostosowanie się podmiotów do świadczenia nowych funkcji zdrowotnych. Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności do świadczeń POZ, jak również jej efektywności oraz rozwoju. Wnioski można składać od 20 sierpnia, natomiast termin na ich złożenie upływa z dniem 23 września 2024 roku.
Polska Wschodnia
Województwa należące do Polski Wschodniej, czyli Lubelskie, Podlaskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie oraz Mazowieckie (oprócz miasta Warszawa i otaczających ją powiatów) mogą liczyć na pozyskanie dotacji unijnych jeszcze w tym roku. Konkursy ogłoszone w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027, mają na celu wzmacnianie trwałego wzrostu oraz konkurencyjności MŚP, jak również tworzenie nowych miejsc pracy. Na szczególną uwagę zasługują konkursy:
1. Automatyzacja i robotyzacja w MŚP
Finansowaniem zostaną objęte wydatki dedykowane na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy dojrzałości cyfrowej danego przedsiębiorstwa oraz opracowanie mapy transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 – mapa drogowa, jak również wdrożenie działań, które związane są z automatyzacją czy robotyzacją procesów wynikających z opracowanej mapy, a jej efektem będzie wdrożenie innowacji w procesie produkcyjnym. Mowa tutaj m.in. o:
- kosztach usług doradczych odnoszących się do audytu czy wdrożenia mapy drogowej;
- nabyciu środków trwałych czy oprogramowania;
- nabyciu wartości materialnych i prawnych, w tym licencji, patentów, know-how i innych praw własności intelektualnej;
- kosztach robót i materiałów budowlanych bezpośrednio związanych z instalacją maszyn i urządzeń;
- kosztach usług szkoleniowych.
Nabór odbywa się od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku, natomiast alokacja wynosi 100 mln PLN. Miejscem składania wniosków jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
2. Gospodarka w obiegu zamkniętym MŚP
Program składa się z dwóch etapów:
Etap I: Opracowanie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa w oparciu o założenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Etap II: Wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji przedsiębiorstwa.
Program dostępny jest dla przedsiębiorców z sektora MŚP, a jego celem jest wsparcie podmiotów w realizacji kompleksowych projektów na rzecz wprowadzenia modelu biznesowego GOZ-transformacji. Pozyskane fundusze można przeznaczyć m.in. na opracowanie oraz wdrożenie modelu biznesowego transformacji przedsiębiorstwa na podstawie założeń GOZ.
Wnioski należy składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w terminie w etapie pierwszym: od 16 lipca do 3 kwietnia 2025 i etapie drugim: od 13 czerwca do 19 grudnia 2024 roku.
3. Wsparcie rozwoju działalności gospodarczej startupów w makroregionie Polski Wschodniej
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oferuje wsparcie na dalszy rozwój działalności startupów, które pomyślnie ukończyły program inkubacji w Platformach startowych. Wsparcie dedykowane jest dla z makroregionu Polski Wschodniej. Pozyskane fundusze będzie można przeznaczyć na rozwój działalności oraz wejście z produktem i/lub usługą na rynek i pierwszą sprzedaż. Dotacja obejmie m.in. takie wydatki jak: usługi doradcze, wynagrodzenia, zakup maszyn, urządzeń czy oprogramowania, jak również koszty działań promocyjnych i marketingowych. Warto jednak pamiętać o kluczowych wymaganiach tj. siedziba wnioskodawcy musi znajdować się na jednym z województw należących do makroregionu Polski Wschodniej, pomyślne zakończenie inkubacji w Platformie startowej oraz wprowadzenie na rynek innowacji produktowej co najmniej na skalę krajową. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi do 600 tys. zł, natomiast wnioski można składać od 10 października 2024 do 16 stycznia 2025 roku.
Wyżej wymienione programy pozwalają pozyskać dodatkowe fundusze jeszcze w tym roku, jednak należy się pospieszyć. Warto zatem skorzystać z pomocy profesjonalistów w tej dziedzinie, czyli specjalistów z Inicjatywy Euro, którzy służą fachowym wsparciem i pomocą.
Najnowsze komentarze