Jakie obszary transformacji cyfrowej wpisują się w założenia konkursu Dig.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP?
Konkurs jest inicjatywą mającą za zadanie wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw w procesie cyfryzacji. Jego celem jest zwiększenie innowacyjności, efektywności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw poprzez zastosowanie nowych technologii oraz cyfrowych narzędzi. Konkurs wspiera przedsiębiorców w cyfrowym rozwoju, co ma dostarczyć długofalowych korzyści, czyli m.in. poprawy wzrostu efektywności operacyjnej czy jakości oferowanych usług. Kluczowe obszary występujące w ramach Dig.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP to:
1. Automatyzacja procesów i analityka biznesowa
Automatyzacja procesów obejmuje wdrożenie narzędzi i technologii, które zastąpią manualne czy powtarzalne czynności systemami zautomatyzowanymi. To również rozwój systemów informatycznych wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem.
Analityka biznesowa to wykorzystywanie danych oraz narzędzi analitycznych do podejmowania trafniejszych decyzji biznesowych.
2. Cyfrowa sprzedaż i kontakt z klientem
Mowa tutaj o działaniach związanych z handlem elektronicznym (e-commerce). Odnosi się to do ulepszania lub tworzenia platform sprzedażowy internetowej, jak również wdrażania rozwiązań do sprzedaży online oraz cyfrowych kanałów obsługi klienta. Cyfrowa sprzedaż obejmuje również marketing cyfrowy, czyli wykorzystanie narzędzi digital marketingu. To także zintegrowany system obsługi klienta oraz sprzedaży na wielu kanałach offline i online.
3. Wykorzystanie rozwiązań chmurowych
Przenoszenie aplikacji i systemów do chmury, aby poprawić elastyczność i bezpieczeństwo. To również wdrażanie oprogramowania jako platformy (PaaS), usługi (SaaS) i infrastruktury (IaaS) w chmurze, dzięki czemu możliwe jest sprawniejsze zarządzanie zasobami IT przy jednoczesnej redukcji kosztów.
4. Wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe
Wykorzystanie Al do optymalizacji działań operacyjnych, analizy danych, automatycznej obsługi klientów czy przewidywania trendów.
5. Cyberbezpieczeństwo
To przede wszystkim skuteczna ochrona prywatności, czyli wdrożenie rozwiązań zapewniających ochronę danych osobowych zarówno firmowych, jak i klientów m.in. zgodność z przepisami RODO. Innym aspektem jest bezpieczeństwo systemów IT, czyli zabezpieczenie infrastruktury informatycznej przed możliwymi zagrożeniami, takimi jak: phishing, ataki hakerskie, ransomware itp.
6. Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych
Odnosi się do wdrożenia i wykorzystania systemów i narzędzi cyfrowych, których zadaniem będzie efektywniejsze zarządzanie różnorodnymi zasobami przedsiębiorstwa. Mowa tutaj zarówno o aspektach ludzkich, jak i finansowych czy materialnych. Tego typu rozwiązania często oparte są na systemach ERP lub innych zaawansowanych platformach informatycznych.
Jaka jest wartość dofinansowania konkursu?
Dotacja przyznawana jest w formie bezzwrotnej w ramach pomocy de minimis. Kwota grantu będzie wynosić od 150 tys. zł – jest to minimalna wartość, natomiast maksymalna wartość musi być niższa niż 850 tys. zł. Intensywność wsparcia: do 50% kosztów kwalifikowanych. Co ważne, wnioskodawca MŚP zamknął już co najmniej 5 pełnych lat obrotowych. Granty będą rozliczane w formie refundacji jako jednorazowe wypłaty bądź transze o określonej wysokości.
Na co warto zwrócić uwagę?
Niewątpliwie uwagę należy zwrócić na koszty dominujące, które w projekcie Dig.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP powinny być przeznaczone na:
- zakup oprogramowania bądź zleconych prac programistycznych;
- usługi chmurowe typu: Iaas, PaaS, SaaS, CSaaS itp.
Koszty uzupełniające projekt mogą obejmować:
- koszty wdrożenia oprogramowania bądź usług chmurowych do działalności firmy;
- koszty szkoleń kadry pracowniczej z wykorzystaniem nabytych technologii cyfrowych;
- koszty niezbędnych środków trwałych;
- koszty nabycia środków eksploatacyjnych, materiałów czy podobnych produktów, jednak innych niż środki trwałe.
Dig.IT Transformacja cyfrowa polskich MŚP jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zwiększenia poziomu cyfryzacji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To świetna perspektywa na wyrównanie szans polskich firm na rynkach zagranicznych. Program ten to przede wszystkim doskonały kierunek działania dla przedsiębiorców dostrzegających potencjał cyfrowy w swojej organizacji.
Najnowsze komentarze